Na platformie informacyjne branżowego sztabu kryzysowego TUgether ukazało się podsumowanie wideokonferencji organizatorów turystyki i ubezpieczycieli, które poniżej prezentujemy.
16 marca odbyła się telekonferencja, zorganizowana przez Stowarzyszenie Organizatorów Incentive Travel SOIT, dotycząca sytuacji na rynku turystycznym oraz gwarancji i ubezpieczeń turystycznych. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele firm ubezpieczeniowych AXA, TU Europa, Signal Iduna, Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz władze Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel SOIT, PZOT, SITE Poland i Polskiej Izby Turystyki.
Została omówiona sytuacja na rynku wyjazdów grupowych i indywidualnych. Podstawowym tematem rozmów była zmiana paragrafu 3 rozporządzenia z 27 grudnia 2017 r. o wysokości minimalnej gwarancji turystycznej – tak, aby wysokość gwarancji odpowiadała spodziewanym obrotom, a nie wysokim obrotom z roku poprzedniego. Ma to na celu: ograniczenie zbyt wysokich, do spodziewanego przychodu, zabezpieczeń finansowych zaciąganych przez organizatorów turystyki, jak i zmniejszenia samych kosztów gwarancji.
Podsumowanie sytuacji na rynku
– ubezpieczyciele – otrzymują dużo anulacji polis
– organizatorzy turystyki mocno zmniejszają liczbę wyjazdów i szukają sposobu na zmniejszenie kosztów stałych
– pomoc ze strony państwa dla organizatorów jest niezbędna
Działania Polskiej Izby Ubezpieczeń
– wspólne stanowisko organizatorów turystyki będzie przedmiotem uzgodnień w PIU w tym tygodniu
– uzgodnione stanowisko PIU zostanie przekazane do strony rządowej ścieżką legislacyjną w trybie pilnym
– wskazany został zespół do prac w temacie gwarancji z organizacjami touroperatorskimi.
Stanowisko Organizatorów
– organizatorzy turystyki szacują okres „przestoju” na 3 – w przypadku turystyki indywidualnej – do 6 miesięcy w przypadku turystyki grupowej
– kluczowym problemem organizatorów jest, nie cena polisy, ale zabezpieczenie gwarancji
– turystyka w 2019 r. była w tendencji wzrostowej, możemy oczekiwać, że jak skończą się ograniczenia to po 3 miesiącach branża wróci do normy. Wysoka baza zeszłoroczna znacząco wpływa na koszty gwarancji w tym roku.
Obie strony spodziewają się szybkiego działania Ministerstwa Rozwoju w tym temacie.
W pracach organizatorów reprezentowali Krzysztof Pobożniak, Dariusz Wojtal, Sławomir Szulc, Cezary Wilemajtys, Daria Rzadkiewicz, Łukasz Adamowicz.
TREŚĆ WSPÓLNEGO OŚWIADCZENIA ORGANIZATORÓW TURYSTYKI
You might also like
Więcej z działu Wydarzenia
27. Akcja Sprzątanie świata-Polska 2020 r. | Wyniki Raportu
4 046,85 kg posegregowanych odpadów zebrał zespół Fundacji Nasza Ziemia podczas wszystkich akcji terenowych od majowego PreStartu do Finału 27. …
Odliczanie do międzynarodowej konferencji dla branży eventowej − Spark of Change 2021
Już za kilka dni (27 stycznia 2021 r.) rozpocznie się międzynarodowa konferencja online Spark of Change 2021 dla branży eventowej. …
Targi w Krakowie opublikowały kalendarz wydarzeń na 2021 rok
Targi w Krakowie podały daty imprez przemysłowych planowanych na drugą połowę 2021 roku. W kalendarzu znalazły się cenione od lat …